Vytvořme spolu největší FVE v Česku a urychleme dosažení uhlíkové neutrality

Více informací Prohlédněte si video

Články

Největší výkon mají fotovoltaické elektrárny v Číně, Česko se drží v první třicítce

Přes 700 gigawattů (GW). Takovou sílu mají v souhrnu všechny FVE po celém světě, pokud by se spojily dohromady. Každý rok přitom toto číslo roste v řádu desítek procent. V posledním meziročním srovnání byl zaznamenán nárůst o 127 GW. Brzy bude pravděpodobně překonána magická hranice 1000 GW. Již nyní je tato síla přibližně třicetkrát vyšší než instalovaný výkon veškerých českých elektráren, které jsou v současné době v provozu. Jaké země spoléhají na solární energii nejvíce a jak si vede Česko?

Jak jsme psali v našem článku o největších fotovoltaických parcích, v celosvětovém kontextu se solární energii daří především v Asii. A tento fakt potvrzují i souhrnná čísla Mezinárodní agentury pro obnovitelnou energii, mapující instalovaný výkon solárních elektráren v jednotlivých zemích.

Asi nikoho nepřekvapí, že na vrcholu žebříčku figuruje Čína, jejíž solární elektrárny dosahují celkového výkonu 254 gigawattů, což představuje více než 35 % celosvětové kapacity.

Z pohledu celkové výkonnosti zatím pozice Číny vypadá jako neotřesitelná, jelikož souhrnná síla fotovoltaických elektráren ve Spojených státech, kterým patří ve světovém žebříčku druhé místo, je oproti ní sotva třetinová.

Pokud však pozornost upneme k přepočtu výkonu FVE na obyvatele, zjistíme, že prim hrají jiné země – Austrálie (637 wattů na obyvatele), kde jsou podmínky pro výrobu solární energie ideální, a trochu překvapivě Německo (593 wattů). Velmi dobře si vede také Japonsko (498 wattů), jež bronzovou příčku drží i v souhrnném přehledu.

V první desítce zemí s nejlepším poměrem výkonu FVE na obyvatele nalezneme hned osm evropských států (vedle Německa také Nizozemsko, Belgii, Itálii, Maltu, Švýcarsko, Řecko a Lucembursko).

Jak si vede Česko?

Vzhledem ke své velikosti nepatří Česko v celosvětovém měřítku k lídrům, co se instalovaného výkonu všech FVE týká. S výkonem přesahujícím dva gigawatty mu patří celková 29. příčka.

Výrazně lépe vychází Česko v porovnání výkonu na obyvatele, kde mu patří velmi solidní 14. místo se 194 watty, což je zdaleka nejvíce ze zemí tzv. východního bloku a na úrovni dat z Velké Británie či Španělska. Až za středoevropskou zemí se v tomto ohledu nacházejí například Francie nebo Čína.


Poslední změna: 01.12.2021 - 11:17 Zpět
-->
Chybí.